Німецька система початкової освіти діє понад півстоліття і має низку особливостей.
В якому віці йти до школи?
Усі діти в Німеччині повинні відвідувати школу. Закон не передбачає винятків. Навчатися вдома, чи відправити дитину посеред семестру до моря без рекомендацій лікаря не можна. Навчання у школі це право кожної дитини, яке батьки зобов’язані реалізувати, а держава має забезпечити відповідний рівень освітніх послуг. В якому віці йти до школи та скільки триватиме навчальний рік – кожна з 16 федеральних земель визначає по-своєму. Зазвичай, дітей відправляють до школи у віці від 5 до 7 років. Навчання в молодшій школі триває 4-5 років.
Вибір школи
Від землі до землі різняться і правила, щодо того, де саме може навчатися малюк. Подекуди, регіони поділені на так звані шкільні округи, в яких прийом до школи прив’язаний до адреси проживання. В інших регіонах право вибору школи не обмежене і батьки можуть віддати дитину в перший клас навіть в інші міста і містечка, за умови, що там є вільні місця. В тім навіть в шкільних округах можна обирати, куди здати свого першачка. Головне, належно обґрунтувати, чому дитина має вчитися не там, де вона мешкає. Наприклад, якщо батьки працюють в іншій громаді і їм зручно возити дитину в тамтешню школу. Або родина хоче, щоб дитина здобула освіту в католицькій чи протестантській школі.
Відвідання школи у тому ж окрузі де мешкає родина має практичне підґрунтя: може бути передбачено наявність шкільного автобуса, який об’їжджає будинки всіх дітей, які мешкають далі як за 2 км від школи. Родини, яким держава оплачує оренду житла, можуть розраховувати на допомогу з навчальними матеріалами.
У місті діти повинні діставатися школи громадськими транспортними засобами, наприклад, автобусом або підземкою. Але часто школа знаходиться поблизу та Ваша дитина зможе діставатися неї пішки.
Які умови може виставляти школа?
Приблизно за рік, до початку навчання у школі, управління освіти надсилає батьками лист-нагадування: «Ваша дитина досягає відповідного віку і вам слід звернутися до школи.» Цей лист, разом із заявкою треба подавати до школи. В деяких землях Німеччини це потрібно зробити до 14 листопада, щоб піти до школи у серпні наступного року. У відповідь школа призначає співбесіду. На ній перевіряють так звану придатність дитини до школи. Проте, це не означає, що дитина зобов’язана вміти читати, писати чи рахувати. До першого класу її в будь-якому разі зарахують.
Співбесіда потрібна для того, щоб виявити, як малюк реагує на запитання, чи може зосередитися на розмові і, чи говорить німецькою. З урахуванням цього керівництво школи запланує додаткові заняття або запросить ще одного вчителя з німецької мови.
Джерело: за матеріалами Deutsche Welle (DW)
Фото: Pixabay