Адвент та інші різдвяні традиції у Німеччині

Різдво в Німеччині вважається одним із найважливіших релігійних і сімейних свят. Традиції Різдва в Німеччині можуть варіюватись в залежності від регіону, але існують спільні складові, які визначають це свято.

Адвент: історія та традиції

Важлива частина різдвяних традицій в Німеччині — Адвент. Назва походить від латинського слова “Adventus”, що означає прибуття і нагадує про Перше пришестя Христа на Різдво. Адвент починається за 4 неділі перед Різдвом. Перша неділя (цього року це 3 грудня) відзначає початок різдвяного сезону. Приблизно в цей час люди починають прикрашати свої будинки і готують різдвяні смаколики для майбутніх урочистостей.

Адвент супроводжується символікою і традиціями, такими як Адвентський вінок і календар. Вважається, що Адвентський вінок з’явився у 19 столітті як спосіб допомогти дітям рахувати дні до Різдва. Це спеціальний вінок з чотирма свічками, який прикрашають гілочками ялинки, стрічками, зірочками, шишками та будь-яким іншим тематичним декором. У ньому розташовують чотири свічки, які запалюються одна за одною. У першу неділю Адвенту запалюється перша свічка, у другу неділю — друга… Аж поки не засвітяться всі чотири свічки. “Нова” свічка як правило запалюється під час сімейної недільної трапези, тож напередодні Різдва на вінку будуть горіти всі чотири:

  • Свічка пророцтва” – символізує біблійні провіщення появи Спасителя.
  • “Віфлеємська” – запалюється на згадку про подорож Марії та Йосипа до Віфлеєму і про народження Немовляти Ісуса.
  • Третя свічка присвячена пастухам, які першими знайшли Немовля та вклонилися йому.
  • “Свічка Ангелів” – символізує божественну сутність Спасителя.

Як відомо, перший адвент-вінок створили в середині ХІХ століття в Гамбурзі. Протестантський теолог Йоганн Гінріх Віхерн був засновником будинку для безпритульних дітей «Das Rauhe Haus». Його вихованці постійно запитували, коли ж, нарешті, настане Різдво, тому він вигадав рахувати дні до Святого вечора, запалюючи свічки. Йоганн узяв колесо від возика, поставив на нього чотири великі та декілька маленьких свічок, щоб вони символізували тижні та дні до Різдва. Таким чином діти не лише вчилися рахувати, але й знали, коли настане Святвечір.

До 1860 року вінок не прикрашали зеленими гілочками чи чимось ще, і на ньому миготіло багато свічок. Згодом маленькі свічки прибрали, щоб залишити лише чотири основні. Таким він дійшов до наших днів, але тепер вінок можна майструвати самостійно всією сім’єю або придбати в магазині. Колір свічок та прикрас, як і розмір, може бути будь-яким.

Адвент-календар (Adventskalender)

Одна з найулюбленіших традицій у Німеччині  – це відкривати віконця адвент-календаря щодня від 1 грудня. Спершу різдвяний календар робили лише для дітей. Його ділили на 24 дні Адвенту,  в кожній комірці ховали смаколик, цитату з Біблії, святкове побажання тощо.

Популярними адвент-календарі зробив працівник мюнхенської друкарні Герхард Ланг, син протестантського пастора із міста Маульбронн. У дитинстві він постійно питав у матері, коли настане Різдво. Жінка знайшла оригінальний вихід – зробила з картону конструкцію з 24 віконцями, в які розклала печиво. Зрештою, Герхард в 1920 здійснив друкарський запуск виробництва таких адвент-календарів. Ідею із задоволенням підхопили інші компанії.

 У наш час існує безліч варіантів адвент-календарів, їх дарують рідним і близьким, щоб очікування на Різдво було ще приємнішим. Календар може бути різних типів і конструкцій: у вигляді невеликих коробок або спеціально прикрашених шкарпеток, що містять маленькі подарунки й ласощі, чай або косметику. Інший популярний тип — шоколадний Різдвяний календар, який можна знайти в кожному супермаркеті в широкому асортименті та з різними сортами шоколаду. Одержувач календаря має відкривати по одному віконцю з сюрпризом кожен день, починаючи з 1 грудня і до Різдва 24 грудня.

Різдвяні ярмарки (Weihnachtsmarkt)

Різдвяні ярмарки — яскраве та унікальне явище, добре відоме за межами Німеччини. Ярмарок починається на початку Адвенту і триває до самого Різдва.

Різдвяні ярмарки у Німеччині існують понад 700 років. Ще в 14 столітті купці та ремісники почали продавати товари в період перед Різдвом. Тоді на базари приходили купувати все, що пов’язано зі святом: подарунки, солодощі, іграшки, різдвяні прикраси, книги та інше.

Ярмарок ставав популярнішим, і вже в 17 столітті стали проводитися по всій Німеччині щорічно. Сьогодні кожне місто в Німеччині має власний різдвяний ринок  – до трьох тисяч  по всій країні: великих та маленьких, традиційних, альтернативних. 160 мільйонів відвідувань за сезон. Таку цифру наводить галузеве об’єднання організаторів народних свят та ярмарків Deutscher Schaustellerbund.

Ярмарок завжди супроводжується музикою: хор співає колядки, музиканти грають різдвяні пісні. Особливу увагу багатьох відвідувачів привертає найпопулярніший у цьому сезоні напій — глінтвейн (Gluhwein)з червоного чи білого вина, або безалкогольний.  Традиційні атрибути ярмарку: сцена Різдва, величезні ялинки й різдвяні піраміди і, звичайно, кіоски з продажу сосисок, пряників, цукерок, смаженого мигдалю та інших різдвяних ласощів.

 

 

__________________________________________________

Раніше ми повідомляли про Відкриття різдвяного ярмарку в Лейпцигу 2023

 

 

 

 

Джерело: з відкритих джерел
Фото: Pixabay