Як знайти соціальне житло та отримати дозвіл WBS

Пошук житла – один із найбільших викликів, із якими доводиться стикатися в Німеччині українським біженцям. 

 Один із проєктів допомоги, який Німеччина реалізує для малозабезпечених осіб, які наразі проживають на території країни – соціальне житло.

Соціальне житло в Німеччині 

Квартири та будинки, які частково або повністю були побудовані за рахунок коштів із державного бюджету – це так зване, соціальне житло.  Головною відмінною рисою таких квартир є те, що вони обходяться своїм орендарям значно дешевше  за рахунок того, що мають з боку держави субсидію:

  • на орендну плату;
  • на комунальні платежі (крім електрики та телефонного зв’язку);
  • на проведення незначних ремонтних робіт.

Завдяки цьому, соціальне житло обходиться орендарям зазвичай на 20-30% дешевше.

Чи можуть українці претендувати на соціальне житло в Німеччині? 

Українські біженці так само можуть претендувати на соціальне житло, якщо, подібно до інших малозабезпечених верств німецького населення, одержують соціальну допомогу (від Джобцентру або соціальної служби Sozialamt) та їхній річний дохід не перевищує певної межі. Зверніть увагу, що федеральні землі встановили різні межі доходу для домогосподарств, як з одного, так і з кількох чоловік. Тож точні цифри мінімального доходу, за якого може надаватися соціальна квартира, необхідно дізнаватися в кожній землі окремо, оскільки вони можуть відрізнятися.

! Зверніть увагу, що для того, аби реалізувати право на соціальне житло, обов’язково треба мати посвідку на проживання (дозвіл на перебування) у Німеччині щонайменше на рік.

Дозвіл на соціальне житло Wohnberechtigungsschein (WBS) у Німеччині

Першим кроком для того, щоб отримати в Німеччині соціальне житло, є отримання офіційного свідоцтва Wohnberechtigungsschein, яке називають ще довідка WBS. Wohnberechtigungsschein − це дозвіл на житло, що субсидується. Документ надає право на вселення в соціальне житло людям, які не мають коштів зняти житло за звичайною ринковою вартістю. Зверніть увагу, WBS не гарантує отримання соціального житла, але надає можливість винайняти таку квартиру.

Загальний WBS діє протягом 12 місяців. Але, якщо за цей час ваші прибутки не змінилися, тобто не збільшилися, ви можете подати заявку на новий дозвіл Wohnberechtigungsschein. При цьому варто мати на увазі, що довідка дійсна виключно в тій федеральній землі, де була видана. Тобто за переїзду до іншого регіону країни потрібно буде знову зареєструватися в житловому відомстві в місці актуального проживання.

Як українцям оформити дозвіл на соціальне житло WBS в Німеччині?

Для отримання дозволу на соціальне житло WBS потрібно подати заявку до вашого районного Wohnungsamt. Заявка складається з двох документів:

  • Antrag – безпосередньо заява на отримання довідки про право на соціальне житло;
  • Einkommenserklärung − декларація про доходи, яка заповнюється на кожного повнолітнього члена сім’ї.

Форми документів для заповнення зазвичай можна знайти на сайті міста. Тож зайдіть на сайт міста у розділ Сертифікатів на отримання житла (Wohnberechtigungsbescheinigungen), введіть свою адресу проживання та знайдіть свій районний Wohnungsamt.

Як знайти соціальне житло в Німеччині?

Досить нечасто відповідне відомство пропонує готові варіанти соціального житла, адже на сьогодні його фонд в деяких містах покриває лише близько 6% попиту.  Тож після отримання WBS ви маєте шукати помешкання для себе самостійно. В разі відмови у наданні довідки WBS,  ви шукаєте житло, яке відповідає нормам і стандартам, соціального житла, яке буде профінансовано  Центром зайнятості або соціальною службою.

У деяких регіонах на додаток до дозволу WBS вам можуть запропонувати список місцевих компаній із управління нерухомістю та житлово-будівельних компаній, які здають в оренду соціальні квартири. Актуальні пропозиції соціального житла WBS по різним землям та містам Німеччини ви можете знайти також на офіційному сайті wbs-rechner.de.

Крім того, знайти соціальне житло можна самостійно на  сайтах, які розміщують оголошення про здачу квартир в оренду.

 

Раніше, ми писали, про ситуацію на ринку соціального житла в Німеччині.

 

 

 

Джерело: за матеріалами ukrainianingermany.dе
Фото:  Pixabay