Свято 14 серпня: Медовий Спас (Маковія)

Український народ багатий на традиції і звичаї, саме вони формують нашу національну ідентичність. У ці непрості часи війни в Україні продовжуємо шанувати традиції та свята, бо вони допомагають відчувати нам українську єдність і силу духу. 

Яке сьогодні свято за народним календарем: Маковія (Медовий Спас)

14 серпня відзначають Перший Медовий Спас, або Маковія (Маковей). Спас – це народна назва церковного свята. Свято Маковія є одним з найбільш шанованих серед вірян. З давніх-давен на свято Медового Спасу люди дотримувалися давніх традицій: освячували в церкві різні продукти, досхочу їли мед, чистили та впорядковували криниці.

Свято Першого Спасу приходиться на період дозрівання маку, тому на Маковея у церквах обов’язково святять мак. За давніми традиціями, на Медовий Спас віряни приносять у храм для освячення мед нового врожаю та запашні букети з трав, так звані «маковійчики». Здавна люди вважали, що якщо не освятити квіти на Маковія, то не буде квітнути й господарство.

Що не можна робити на Медовий Спас

14 серпня за народними традиціями і повір’ями не можна:

  • Їсти продукти тваринного походження, молоко, яйця, оскільки почався піст.
  • Сваритися, лаятися, брати участь у гучних святкуваннях.
  • Прибирати в домі, працювати на городі, по господарству, займатися важкою фізичною роботою.

Що належить робити 14 серпня

Цього дня слід піти до храму, щоб помолитися, освятити мед, мак, воду та овочі з нового врожаю. Молитви цього дня – це подяка  за все, що є в житті, про здоров’я для близьких і якнайшвидше настання миру.

Кожному в цей день належить покуштувати ложечку освяченого меду, щоб весь рік бути здоровим, а також пригостити медом інших. Звідси пішла приказка: “На Медовий Спас і жебрак медку спробує”. Також цього дня господині традиційно готують випічку з медом і маком і пригощають нею нужденних – так увесь рік у домі буде добро.

Медовий Спас заведено відзначати в родинному колі, але оскільки свято збігається з постом, то на столі мають бути тільки пісні страви.

Якого числа Медовий Спас

Медовий Спас святкують у перший день Успенського посту. 14 серпня його відзначають за нинішнім церковним календарем, але за новим календарем, новоюліанським (він набуде чинності з 1 вересня 2023 року), це свято буде 1 серпня.

 

 

 

 

Джерело: за матеріалами: 1plus1.ua, unian.ua
Фото: Pixabay