День вишиванки 2023

Всесвітній день вишиванки — це неофіційне, але дуже важливе для українського народу свято. Воно відзначається щороку в третій четвер травня. У 2023 році дата святкування випадає на 18 травня. У День вишиванки кожен, хто хоче підкреслити своє українське походження, а також просто підтримати Україну, може одягнути вишиванку.

Історія та традиції святкування Дня вишиванки

День вишиванки є неофіційним народним святом, яке започаткували у 2006 році. Свій початок свято бере з ідеї студентки факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Лесі Воронюк. Акція мала назву “Всесвітній день вишиванки“, тоді її підтримали студенти та викладачі ВНЗ. Відтоді традиція відзначати День вишиванки поширилася по всій Україні та за її межами.

Нині в День вишиванки школярі, студенти та дорослі одягають вишиванку та йдуть в ній у звичних справах. Разом із тим, це свято має глибокий зміст. По всьому світу об’єднуються українці в одній ідеї та показують, що мають власну самоідентифікацію та національний код.

Цікаві факти про вишиванку

Найдавніші вишиванки, знайдені істориками, датовані VI століттям нашої ери.

Чорні сорочки з вишивкою раніше могли носити лише чоловіки. Вишиванки дарували навіть новонародженим як оберег від злих духів.

Вишиванка спочатку була святковим одягом. Першим, хто зробив носіння такої сорочки звичайним, був Іван Франко.

У 19-му столітті письменник Іван Франко почав поєднувати вишиванку з європейським костюмом і започаткував своєрідну моду. Сучасники згадували: «Де б він не з’являвся, неодмінно привертав увагу своїм піджаком та вишиваною сорочкою поміж пишних комірців та краваток».

Наприкінці 19 століття про український традиційний одяг заговорила вся Європа, яку важко чимось здивувати. У 1876 році Олена Пчілка видала альбом українських вишивок. Українські орнаменти зачарували тамтешніх модниць, а в самій Україні розпочалися перші наукові дослідження вишивки.

Зараз елементи української вишиванки використовують у своїх колекціях визнані у світі модельєри.

Вишивання сорочки займає декілька тижнів, якщо орнамент простий. Але якщо візерунок складний, цей процес може тривати місяці й навіть роки.

Перш ніж взятися за вишивання, потрібно було попоститися й помолитися, а також обов’язково вимити руки.

Традиційні орнаменти в кожному регіоні України свої,  та й видів вишиванок більше сотні.

У День вишиванки кожен, хто хоче підкреслити своє українське походження, а також просто підтримати Україну, може одягнути вишиванку.

 

Джерело: за матеріалами 1plus1.ua
Фото: листівка, з відкритих джерел

Related posts