Як почати трудове життя

Як почати трудове життя – найважливіша інформація для громадян України

 

Основні відомості

Якщо у вас є вид на проживання (Aufenthaltstitel) відповідно до § 24 Закону про проживання, то ви маєте право працювати тут. Ви також можете відкрити свій власний бізнес. У паспорті та в тимчасовій довідці (Fiktionsbescheinigung) має стояти відмітка: трудова діяльність дозволена.

Важливо: відмітка про вид на проживання (Aufenthaltstitel) повинна бути в паспорті або тимчасовому посвідченнюі, і тільки після цього ви можете приступати до роботи.
Ви можете отримати інформацію про отримання відмітки про вид на проживання в Управлінні у справах іноземців (Ausländerbehörde)

Якщо ви шукаєте роботу: зверніться на біржу праці (Agentur für Arbeit) за місцем проживання у вашому місті. Тут ви можете знайти біржі праці: www. arbeitsagentur. de/ukraine,
або тут: https://web. arbeitsagentur. de/portal/metasuche/suche/dienststellen? in=arbeitsagenturen

Паралельно можна шукати роботу самостійно, наприклад, на робочому порталі. 

З написанням резюме вам можуть допомогти наступні проекти:

Визнання українських освітніх документів

Про визнання українських дипломів про середню та вищу освіту консультує консультативне бюро IBAS (IBAS Beratungsstellen Sachsen) .

 

З яких питань проводяться консультації? Про визнання іноземних дипломів про середню та вищу освіту: можливості, порядок, вартість, тривалість, необхідні документи, фінансування, визнання установи;
Кого консультують? Всіх, які потребують визнання іноземних дипломів.
Якими мовами надаються консультації? Ми можемо прочитати документи, які ви надіслали українською та російською мовами, але надаємо консультації німецькою, англійською, польською та арабською мовами.
Де і як проводяться консультації? У нас є офіси в Хемніці, Дрездені та Лейпцигу. Консультації також можливі в Цвіккау, Фрейбергу, Плауені. Також можливі консультації по електронній пошті, по телефону або в Інтернеті.
Контакт? Напишіть нам на електронну пошту: anerkennung@exis.de Особисті або онлайн-консультації проводяться за попереднім записом.

Інфо-Кафе (онлайн німецькою та російською мовами): інформація про роботу в Саксонії:

  • Чи можу я працювати з своїм дипломом в Саксонії?
  •  За якою спеціальністю я отримаю визнання?
  • Які документи потрібні для процедури визнання? www.netzwerk-iq-sachsen.de (Info-Café)
  • Запис та інформація про наступні види діяльності: anerkennung@exis.de

Окрема інформація для вчителів з України
На даний момент існують особливі можливості для визнання українських дипломів для тих, хто навчатиме та виховуватиме прибулих дітей та підлітків з України. Напишіть нам у Консультативний офіс IBAS (IBAS Beratungsstellen Sachsen) електронною поштою. Ми розповімо вам, хто допоможе вирішити це питання.

Вивчення німецької мови
Майже кожна професія вимагає хорошого знання німецької мови. Будь ласка, знайдіть час і піти на безкоштовний курс німецької мови. Ви можете подати заявку на участь в інтеграційних курсах: www.bamf.de/SharedDocs/Anlagen/DE/Integration/Integrationskurse/Kursteilnehmer/AntraegeAlle/630-007_antrag-zulassung-integrationskurs-ausl_docx.html
Якщо у вас є знання німецької мови на рівні B1 або вище, то ви можете піти на професійний курс німецької мови. Тут вам допоможе біржа праці.

Консультування з трудового права
Перш ніж почати працювати, проконсультуйтесь відносно порядку і привил заключення трудових договорів в Бюро інтеграції (Beratungsstelle Faire Integration).

По яким питаннями проводяться консультації?
З питань трудового та соціального права: права та обов’язки працівника під час працевлаштування з питань заробітної плати, робочого часу, хвороб, нещасних випадків на роботі, звільнення тощо.
Кого консультують? Ті, хто приїхав з країн, що не входять до Європейського Союзу, які вже працюють або збираються працювати.
Якими мовами надаються консультації?
Німецькою, арабською, перською, англійською, французькою мовами.
Де проводяться консультації? У Хемніці, Дрездені та Лейпцигу.
Контакт? Для всієї Саксонії: телефон 0341 710050 або faire-integration@arbeitundleben.eu

Актуально для українців?

  • Консультації в Україні щопонеділка онлайн, завжди 11:00-12:00 годин  українською, російською та німецькою мовами. Наступна консультація: 11 квітня, 25 квітня, 9 травня, запис по електроннійї пошті.
  • Для громад та проживаючих: навчальні курси «Просто про трудове законодавство» з доступним роз’ясненням – питання по електронній пошті.
  • Інформаційний лист «Найголовніше про ринок праці в Німеччині» українською, російською та німецькою мовами  (можливо отримати  на особистій консультації).

Підтримка при наявності додаткових питань
Якщо вам потрібна допомога з написанням заяв або інша допомога, будь ласка, зв’яжіться з будь-яким найближчим консультаційним центром для мігрантів. Список можна знайти тут: https://sab.landtag.sachsen.de/de/wegweiser/beratung-kontakte/beratung-kontakte-9373.cshtml або: https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/