Правознаходження в Німеччині українських біженців війни

На численні прохання українських біженців відомий німецький адвокат з міграційних питань пан Т. Пуе відповів на актуальні питання:

На яких умовах українські біженці можуть працювати в Німеччині?

Відповідь це питання залежить від кількох складових. Спочатку громадянин України вважається в Німеччині туристом без права роботи. Видача посвідки на проживання означає дозвіл на трудову діяльність. Свідоцтво про громадянин України отримує за власною заявою в рамках § 24 Закону про перебування (Aufenthaltsgesetz). Ніхто не зобов’язує громадянина України подавати заяву за § 24. Провівши в Європі 3 місяці по безвізу у статусі туриста, громадянин України може повернутися на батьківщину.

Посвідка на проживання за § 24 має дозвільну позначку про право роботи в Німеччині. Позначка може містити вказівку „Erwerbstätigkeit erlaubt“ (трудова діяльність дозволена). Це означає право будь-який вид трудової діяльності: робота з найму, діяльність самозайнятого чи підприємця. Вказівка ​​у позначці „nicht selbständige Erwerbstätigkeit erlaubt“ (дозволена несамостійна трудова діяльність) означає заборону виконувати керівну та самостійну трудову діяльність, так само займатися бізнесом на території Німеччини. За заявою зацікавлених осіб, запис у позначці може бути змінено і відомство у справах іноземців може видати дозвіл на самостійну трудову діяльність. Без такого дозволу самостійна трудова діяльність порушує правила ведення бізнесу. У Німеччині є численні кваліфікаційні розпорядження для комерційного виконання трудової діяльності. Особливо самостійна трудова діяльність обумовлена ​​різними дозволами та доказами кваліфікації. Лікарям з іноземною медичною освітою для роботи за спеціальністю потрібен дозвіл земельного адміністративного відомства (Landesverwaltungsamt), ремісникам потрібен дозвіл від ремісничої палати. Детальні довідки про необхідну кваліфікацію та можливість докваліфікації ви можете отримати в індустріально-торговельній палаті (Industrie- und Handelskammer), ремісничій палаті (Handwerkskammer), Федеральному відомстві у справах міграції та біженців (Bundesamt für Migration und Flüchtling).

У Німеччині багато видів праці вважаються ремісничою зайнятістю та регламентуються ремісничою палатою для відповідної професії, наприклад, робота перукаря (Friseur-Innung). Ці вимоги однакові всім, зокрема. і для місцевих німців, тож якоїсь особливої ​​недовіри до іноземців чи їхньої дискримінації тут немає. Ці вимоги потрібно знати і виконувати, інакше можуть виникнути проблеми з німецькою владою та законом.

Бюрократичні процедури влаштування в Німеччині, оформлення паперів, вивчення німецької мови займають чималий час. До видачі посвідки на проживання відомство у справах іноземців на власний розсуд може дозволити українському біженцю війни обмежену трудову діяльність. Робота та отримання доходу без тимчасового чи постійного дозволу компетентних установ може вважатися нелегальною трудовою діяльністю та каратися  законом.

Не підлягає регламентації та заборони управління своїм бізнесом в Україні чи робота з території Німеччини з віддалення за дорученням українського замовника. Громадянин України може без жодних обмежень з території Німеччини керувати своїм бізнесом в Україні або виконувати замовлення українського замовника. За обставин свої іноземні доходи треба буде повідомляти у компетентні німецькі відомства.

 Чи можливе повернення в Україну з різними цілями без втрати права притулку у Німеччині?

Хтось хоче забрати документи, що залишилися вдома, правильним порядком звільнитися з роботи, забрати домашню тварину, вирішити питання по квартирі, після завершення справ повернутися до Німеччини. Інший обмірковує часті та тривалі відвідування України з метою заробляння доходу, доки сім’я надійно влаштована у Німеччині. Третій хоче повернутися на батьківщину, але «про всяк випадок» запитує про можливість повторного отримання в Німеччині притулку та нової втечі від бойових дій на території проживання.

Відповіді ці непрості питання різні і залежить від конкретної ситуації. Зрозуміло, треба враховувати актуальні та швидко мінливі українські приписи про виїзд за кордон військовозобов’язаних українців та визначення поняття про військовозобов’язаних. За загальною концепцією німецького законодавства про правовідносини іноземців перенесення центру життєвих інтересів із Німеччини зарубіжних країн позбавляє іноземця посвідку проживання у Німеччині. Посвідка про проживання гаситься автоматично у разі шестимісячної відсутності іноземця в Німеччині. З цього випливає, що звичайне відвідування України в розумних рамках без цього самого «перенесення» не завдає проблем із погляду законодавства про іноземців.

Чи втрачають одержувачі допомоги з безробіття Hartz -4 соціальні виплати на період відсутності в Німеччині?

Закордонні поїздки одержувачів соціальної допомоги обмежені правилами соціального законодавства. Можливе припинення виплати на період відсутності в Німеччині. Одержувачі допомоги з безробіття Hartz -4 мають право на 3-тижневу «відпустку» без втрати виплат. Центр працевлаштування має право запитати заявника про ціль його закордонної поїздки та намір повернутися до Німеччини після завершення відпустки. До виїзду одержувач допомоги повинен одержати дозвіл центру працевлаштування на короткострокову відсутність. Перед наміченою короткостроковою поїздкою в Україну дізнайтесь у компетентних органах про дієві у вашому випадку правила виїзду за кордон.

Чи втрачає український біженець статус за § 24 уразі повернення на батьківщину?

Перенесення центру життєвих інтересів за кордон та повернення громадянина України на батьківщину означає погашення його посвідки на проживання у Німеччині. Зрозуміло, що «поверненець» може невдовзі зрозуміти передчасність свого рішення про повернення, особливо у разі посилення бойової активності в районі його проживання. Громадянин України може повторно в’їхати до Німеччини та заново клопотати про статус за § 24. Повернення на батьківщину та погашення німецької посвідки на проживання не перешкоджає повторній заявці цього статусу. Статус за § 24 не є «витратною позицією», за фактичними обставинами його можна заявляти необмежену кількість разів. Німецькі відомства прийому не можуть заперечити заявнику статусу українського біженця, що добровільне повернення на батьківщину нібито «назавжди» позбавило можливості повторного устрою в Німеччині.

Чи можна працювати в Україні «вахтовим методом»?

Робота в Україні «вахтовим методом» видається мені допустимою з погляду законодавства про іноземців та про український безвіз. Багато німців працюють в Австрії, Голландії, Швейцарії, періодично повертаючись до сім’ї та дому в Німеччині. Ці ж правові критерії я переніс би і до роботи українського біженця війни в Україні. Слід пам’ятати про правило збереження центру життєвих інтересів у Німеччині та автоматичного погашення посвідки на проживання за фактом безперервної піврічної відсутності. Також не забути повідомити компетентні відомства в Німеччині про роботу та доходи в Україні.

Ваш міграційний адвокат, фахівець в галузі адміністративного права, прав іноземців з німецького громадянства з багаторічним досвідом роботи допоможе з усіх міграційних питань: німецьке переселення, притулок у Німеччині, права іноземців, захист від висилки, єврейська, трудова та бізнесміграція, возз’єднання сім’ї, німецьке громадянство, права громадян Євросоюзу. Інші галузі права на запит. Rechtsanwalt T. Puhe, Jahnstr. 17, 60318 Frankfurt am Main, Тел.: 069 – 597 966 82, Skype: mirumir83, Site: www.rechtsanwalt-puhe.de Email: (hidden)

Адвокат Т. Пуе

Фото : Pixabay

 

 

Related posts