Німецька традиція для першокласників – Schuhltüte

Початок шкільного навчання у Німеччині супроводжується низкою ритуалів, причому деяким з них – сотні років. 

Пакет з подарунками – Schuhltüte

Традиційно німці відправляють дітей в перший клас з великим яскравим  паперовим пакунком конусоподібної форми  – Schuhltüte. Йогонаповнюють різними подарунками – солодощами, іграшками, корисними речами для школи. Це своєрідний символ переходу від безтурботного дитинства до шкільного життя.

Такий ось милий звичай існує в Німеччині: обов’язковий атрибут першого шкільного дня – солодкий пакуночок. Саме так його називали раніше: Zuckertüte. Виходячи з первісної назви шкільного пакуночка- зрозуміло, що його основна складова – це Солодощі!  Спочатку так і було: батьки наповнювали конусну упаковку випічкою, фруктами, горіхами.

А у воєнні та повоєнні роки шкільні пакунки утрамбовують старими газетами, соломою або навіть картоплею – і лише зверху лежали солодкі ласощі. Все це робилося, щоб не втратити такий цікавий звичай.

Зараз же батьки намагаються наповнити кульок всілякими корисними і цікавими речами, а не тільки солодощами.

До речі, ця традиція існує і в інших країнах – а саме в Швейцарії і Австрії – але лише регіонально.

Дошкільнята Німеччини з задоволенням чекають першого шкільного дня – готуються до отримання свого солодкого подарунку. Цей атрибут першокласника в Німеччині купується готовим або виготовляється самостійно, іноді за допомогою вихователів дитячого садка. Кожен прикрашає його  в силу своїх інтересів – героями улюблених мультфільмів, піратами, принцесами, автомобілями. Schuhltüte з року в рік стають складніше і цікавіше. Більш того – цей конусоподібний аксесуар вважається атрибутом світу моди, і щоосені в Німеччині проводяться виставки, на яких можна побачити нові незвичайні моделі.

 Трохи історії

Точна дата і місце появи Schuhltüte- невідомі. Але перші згадки датуються 1810 роком і в них йдеться про те, що в Саксонії діти при першому прощанні з рідною домівкою йшли з цукровим мішечком.

Після введення обов’язкової освіти в 1871 році популярність цукрових пакуночків  збільшилася. У 1910 році починається їх промислове виробництво, і поступово вони стають частиною ритуалу посвячення дітей в ряди першокласників. Цікавим є факт, що пакуночок першокласника спочатку став популярним на півночі і сході Німеччини, і тільки пізніше поширився на південно-східну частину країни. Так, в 30 роках минулого століття в Саксонії, Тюрінгії та інших північних регіонах Schuhltüte  вже був звичайним явищем, а в той же час в Мюнхені таку розкіш мали одиниці.

 

 

Джерело:  dw.com, europortal.biz.ua
Фото: Pixabay