Невролог пояснив, чому перехід на літній час небезпечний для здоров’я

Перехід на літній час у 2023 відбудеться 26 березня.

Перехід на літній час кожен березень пов’язаний з серйозними негативними наслідками для здоров’я, включаючи сплеск серцевих нападів і позбавлення сну підлітків. Про це розповіла професор неврології та педіатрії університету Вандербільта Бет Енн Малоу.

Бет Малоу вивчала плюси і мінуси переведення годинників більше п’яти років.

“Мені та багатьом моїм колегам стало зрозуміло, що перехід на літній час кожної весни впливає на здоров’я відразу після переведення годинників, а також протягом майже восьми місяців”, – каже вона.

За словами дослідника, перехід на літній час призводить до того, що природне світло з’являється на одну годину пізніше вранці і на одну годину пізніше ввечері.

Ранкове світло необхідне для того, щоб допомогти встановити природні ритми тіла: воно будить нас і підвищує пильність. Ранкове світло також підвищує настрій. Хоча точні причини того, чому світло активізує нас і благотворно впливає на наш настрій, ще не відомі, це може бути пов’язано з впливом світла на підвищення рівня кортизолу – гормону, що модулює реакцію на стрес.

Найбільша перевага переходу на літній час полягає в тому, що він забезпечує додаткову годину світла пізно ввечері для занять спортом, покупок або їжі на вулиці.

“Однак вплив світла пізно вдень протягом майже восьми місяців влітку має свою ціну. Це тривале вечірнє світло затримує вивільнення мозком мелатоніну, гормону, який сприяє сонливості, що, в свою чергу, заважає сну і змушує нас менше спати в цілому”, – розповіла науковець.

Оскільки статеве дозрівання також призводить до вивільнення мелатоніну пізно вночі, це означає, що підлітки мають затримку природного сигналу, який допомагає їм заснути, підлітки особливо схильні до проблем зі сном через тривале вечірнього світла. Цей зсув мелатоніну під час статевого дозрівання триває до 20 років.

Зазначається, що Американська медична асоціація нещодавно закликала до постійного стандартного часу. А наприкінці 2022 року Мексика запровадила постійний стандартний час, посилаючись на переваги для здоров’я, продуктивності та економії енергії.

Перехід на літній час проводять щорічно в останню неділю березня. У 2023 році це 26 березня. Годинник переводять на одну годину вперед о 4:00.

Перехід на зимовий і літній час двічі на рік застосовується приблизно в 70 країнах світу. Україна переводить годинники з 1981 року. Серед плюсів переходу на літній час називають економію електроенергії і збільшення тривалості світлового дня.

Нагадаємо, що в Україні вже кілька разів хотіли скасувати переведення годинників. Але щоразу Верховна Рада провалювала голосування.

Інтернет ресурс

Related posts