“Київська Мадонна” тепер в одному з головних музеїв Берліна

Берлінський музей середньовічної скульптури висловився на тему війни, яку росія веде проти України. Поєднання середньовічної релігійної скульптури та сучасного арту доводить, що для мистецтва не існує часу.

Музей Боде – один з найкрасивіших  у німецькій столиці. Він розташований на Музейному острові. У музеї зібрані унікальні середньовічні скульптури та візантійські рідкісності – численні вирізані з дерева зображення Христа, Діви Марії та святих, а також цілі вівтарні композиції.

Рік тому, через місяць після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, музей – як і багато інших музеїв Німеччини – найняв співробітницю з України. Поява в музеї мистецтвознавиці Олесі Собкович, яка була організаторкою у Києві  виставок, у тому числі на актуальні політичні теми (наприклад, про дітей Донбасу), дала музею новий імпульс. Поява фахівчині збіглася з бажанням музею висловитися на тему війни, що насправді не так просто, коли у розпорядженні є тільки середньовічні скульптури.

Рішення було знайдено у створенні нестандартної комбінації – сучасний український арт на тему війни, створений українськими художниками у перші місяці після російського вторгнення, розташували просто посеред середньовічних експонатів.

“Київська Мадонна” – історія фото жінки з немовлям з київського метро

25 лютого 2022 року, на другий день повномасштабного вторгнення, угорський журналіст Андраш Фельдеш зробив у київському метро, де кияни рятувалися від обстрілів, фотографію – він зняв молоду жінку, яка годувала грудьми дитину. Журналіст розмістив фотографію на своїй сторінці в Instagram, де вона стала миттєво знаменитою. Ілюстраторка Марина Соломенникова, яка живе в Дніпрі, випадково побачила фотографію Тетяни з Києва, гортаючи стрічку новин. Це фото надихнуло її намалювати картину, героїня якої б уособлювала усіх матерів України у цей непростий час.  “У моїй голові одразу склалися всі пазли побаченого та прочитаного – ця жінка з дитиною була символом усіх українських матерів, які повинні ховатися від російської зброї у бомбосховищах”, – розповіла Марина в інтерв’ю BBC.

“Київська Мадонна” Соломенникової розлетілася соцмережами і не лише – її копія є іконою в одному з храмів Неаполя. Тепер вона дісталася і Берліна. Кураторка Олеся Собкович і організатори виставки розташували цю роботу поряд з дуже рідкісним зображенням немовляти Богоматері, яка годує, датованим 4-5 століттям нашої ери, яке було виявлено в Єгипті. Протягом найближчих місяців двох матерів-годувальниць, створених з розривом у понад півтори тисячі років, можна побачити в Музеї Боде.

 

 

Джерело: dw.com , bbc.com/ukrainian
Фото: А. Фельдеш / Maryna_Solomennykova_Ukrainische_Madonna – з відкритих джерел