Берлінський музей середньовічної скульптури висловився на тему війни, яку росія веде проти України. Поєднання середньовічної релігійної скульптури та сучасного арту доводить, що для мистецтва не існує часу.
Музей Боде – один з найкрасивіших у німецькій столиці. Він розташований на Музейному острові. У музеї зібрані унікальні середньовічні скульптури та візантійські рідкісності – численні вирізані з дерева зображення Христа, Діви Марії та святих, а також цілі вівтарні композиції.
Рік тому, через місяць після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, музей – як і багато інших музеїв Німеччини – найняв співробітницю з України. Поява в музеї мистецтвознавиці Олесі Собкович, яка була організаторкою у Києві виставок, у тому числі на актуальні політичні теми (наприклад, про дітей Донбасу), дала музею новий імпульс. Поява фахівчині збіглася з бажанням музею висловитися на тему війни, що насправді не так просто, коли у розпорядженні є тільки середньовічні скульптури.
Рішення було знайдено у створенні нестандартної комбінації – сучасний український арт на тему війни, створений українськими художниками у перші місяці після російського вторгнення, розташували просто посеред середньовічних експонатів.
“Київська Мадонна” – історія фото жінки з немовлям з київського метро
25 лютого 2022 року, на другий день повномасштабного вторгнення, угорський журналіст Андраш Фельдеш зробив у київському метро, де кияни рятувалися від обстрілів, фотографію – він зняв молоду жінку, яка годувала грудьми дитину. Журналіст розмістив фотографію на своїй сторінці в Instagram, де вона стала миттєво знаменитою. Ілюстраторка Марина Соломенникова, яка живе в Дніпрі, випадково побачила фотографію Тетяни з Києва, гортаючи стрічку новин. Це фото надихнуло її намалювати картину, героїня якої б уособлювала усіх матерів України у цей непростий час. “У моїй голові одразу склалися всі пазли побаченого та прочитаного – ця жінка з дитиною була символом усіх українських матерів, які повинні ховатися від російської зброї у бомбосховищах”, – розповіла Марина в інтерв’ю BBC.
“Київська Мадонна” Соломенникової розлетілася соцмережами і не лише – її копія є іконою в одному з храмів Неаполя. Тепер вона дісталася і Берліна. Кураторка Олеся Собкович і організатори виставки розташували цю роботу поряд з дуже рідкісним зображенням немовляти Богоматері, яка годує, датованим 4-5 століттям нашої ери, яке було виявлено в Єгипті. Протягом найближчих місяців двох матерів-годувальниць, створених з розривом у понад півтори тисячі років, можна побачити в Музеї Боде.
Джерело: dw.com , bbc.com/ukrainian
Фото: А. Фельдеш / Maryna_Solomennykova_Ukrainische_Madonna – з відкритих джерел