Євробачення-2023: як Україна представлена на конкурсі у Ліверпулі

Конкурс “Євробачення” – одна з найпопулярніших та наймасштабніших музичних подій у світі, яка збирає мільйони глядачів з усієї Європи та далеко за її межами.

У 2022 році конкурс “Євробачення”, який проходив в італійському Турині, виграв український гурт Kalush Orchestra з піснею Stefania. Це означає, що нинішній конкурс мав би пройти в Україні. Але російська війна не дозволила це зробити.

У Турині учасник із Великобританії Сем Райдер посів друге місце, а британська корпорація ВВС погодилася взяти на себе витрати за проведення конкурсу. Тоді Європейська мовна спілка – організатор та правовласник “Євробачення” – вирішила влаштувати у 2023 році конкурс у Сполученому Королівстві. З міст-претендентів найпереконливішу концепцію представив Ліверпуль – батьківщина легендарного гурту The Beatles і не менш знаменитого футбольного клубу.

В історії “Євробачення” це вже не вперше, коли конкурс проходить не в країні-переможниці попереднього. Так, 1980 року Ізраїль відмовився від цього права. Два рази поспіль здобувши перемогу на “Євробаченні”, країна з фінансових причин не в змозі була проводити ще один конкурс. Він тоді пройшов у Нідерландах, у Гаазі.

У середу, 26 квітня, в Ліверпулі британський король Карл III та королева Камілла натиснули на кнопку, щоб вперше освітити арену та таким чином відкрити сцену музичного конкурсу “Євробачення-2023”.

Як Україна представлена на “Євробаченні” у Ліверпулі?

Як переможниця минулого конкурсу Україна автоматично потрапляє у фінал. Дуету TVORCHI, який представляє країну з композицією “Heart of steel”, не потрібно проходити через півфінал.

У Ліверпулі відчувається підтримка України і від організаторів, і від учасників із різних країн. У серці емблеми “Євробачення” – український прапор, одна з ведучих конкурсу – солістка українського гурту The Hardkiss Юлія Саніна, а репортер під час прямих ефірів півфіналів та фіналу – український телеведучий Тимур Мірошниченко. Переможці “Євробачення” від України Kalush Orchestra та Джамала виступлять у фінальному шоу, в якому глядачі також побачать Вєрку Сердючку, Go_A та Тіну Кароль.

Британська медіакорпорація BBC готувала конкурс у тісній співпраці з Національною громадською телерадіокомпанією України та українськими митцями. Вони допомогли підготувати і рамкову програму у дні проведення “Євробачення-2023” у Ліверпулі. У місті можна побачити плакати українською мовою та великі фігури солов’їв, що символізують різні регіони країни. Три тисячі квитків на конкурс роздано українським біженцям.

Квитки на півфінали та фінал “Євробачення” були розкуплені за лічені хвилини за ціною від 30 фунтів стерлінгів. Найдовше протрималися квитки на фінал у 12-місні ложі вартістю 45 тисяч фунтів за ложу. Наразі на офіційному сайті можна придбати квитки, які здають глядачі за ціною від 150 фунтів стерлінгів.

Тому найбюджетнішою можливістю, як і раніше, залишається дивитися півфінали та фінал “Євробачення” по телебаченню або в інтернеті. Їх о 21 годині за середньоєвропейським часом 9, 11 та 13 травня  транслюють телеканали країн-учасниць, які проводили національні відбори, сайти цих телекомпаній та офіційний сайт конкурсу. Телеглядачі зможуть оцінити і багато візуальних ефектів, які не побачать люди у залі.

Хто оцінює виступи учасників “Євробачення”?

Європейська мовна спілка цього року знову змінила правила голосування. Бали національних журі країн-учасниць наразі враховуються лише у фіналі конкурсу. А у півфіналах голосують лише телеглядачі. У кожному з двох попередніх турів вони мають обрати по 10 учасників фіналу. Місця у фіналі гарантовані країні-переможниці попереднього конкурсу та “великій п’ятірці” – Великобританії, Німеччині, Іспанії, Італії та Франції. Ці країни є не лише найбільшими платниками внесків до скарбниці організатора “Євробачення” – Європейської мовної спілки, а й забезпечують конкурсу високі телевізійні рейтинги.

Крім того, у 2023 році на конкурсі зможуть проголосувати і телеглядачі у тих країнах, які не беруть участі у нинішньому “Євробаченні”. Безпосередньо перед півфіналами та фіналом Європейська мовна спілка опублікує список цих країн та правила голосування для них. Їхні бали будуть сумовані як від однієї країни-учасниці.

Чи порушується на “Євробаченні-2023” тема війни?

За словами організаторів, конкурс у Ліверпулі має продемонструвати всьому світу підтримку України. Тема війни звучить у піснях учасників. Алегорією на цю тему є композиція My sister’s Crown у виконанні східноєвропейського жіночого секстету Vesna від Чехії. Її приспів учасниці співають українською мовою. Українською звучать і наступні рядки в англомовній композиції дуету Tvorchi: “Незважаючи на біль, я продовжую свій бій”. Один з його учасників Андрій Гуцуляк неодноразово говорив, що Heart of steel була написана в 2022 році під враженням від оборони “Азовсталі” в Маріуполі.

Фінал пісенного конкурсу “Євробачення-2023” запланований на суботу, 13 травня. Українські представники, гурт TVORCHI, виступатимуть у фіналі “Євробачення” під номером 19.

 

 

Джерело: eurovision.ua; dw.com
Фото: instagram.com/eurovision

Related posts