Зайфен – село вічного Різдва

Різдво – час, коли будучи дітьми, ми вірили у дива. Коли герої казок здавалися нам реальними персонажами. І ми з особливим хвилюванням чекали подарунки, які, немов за помахом чарівної палички, з’являлися під ялинкою.

Зайфен

«Лускунчик» — мабуть найріздвяніша казка, бо вона описує той самий передріздвяний стан очікування дива. Ця повість про хороброго і відважного Лускунчика, в якого зла чаклунка Мишильда перетворила прекрасного принца. Не будемо повністю переказувати сюжет казки. Скажімо лише, що ідея цього твору в тому, що чудеса трапляються, і що добро, любов і відвага перемагають зло і підступність.

Можливо, не всі знають, що батьківщина Лускунчика — Німеччина. Невелике містечко у Рудних горах Зайфен. З давніх-давен тут видобували олово і виготовляли з нього посуд. Гірники, які жили в Зайфені в ті часи, не могли добувати руду взимку. Тому вони придумали для приробітку цікаве заняття: вони стали вирізати з дерева іграшки, які потім продавали на ринку.

Старовинний інтер’єр будинку гірників Зайфена

Одного разу одному з різьбярів спала на думку пустотлива ідея: зробити зубасту ляльку для клацання горіхів. «Нехай попрацює і посмышить нас». Так з’явився Лускунчик.

Найбільший Лускунчик. Його висота 6м.

У 1699 році селянин Йоганн Хіман поклав до воза дерев’яні іграшки і вирушив із Зайфена до Лейпцигу на ярмарок. У ті часи це була довга дорога горами і звивистими стежками. На превеликий подив майстра іграшки дуже швидко розкупили. Особливо популярним був Лускунчик. Після цього виробництво горіхоколок у вигляді чоловічка поставили на потік. Виготовляли їх із твердих порід дерева, для оздоблення використовували шкіру та тканину. Напевно, на одному з ярмарків відомий німецький казкар Ернст Теодор Амадей Гофман побачив лускунчика і зробив його головним персонажем однієї зі своїх казок.

Вічне Різдво

Ось уже понад 300 років Зайфен выдомий своїм промислом дерев’яних іграшок і вважається батьківщиною Лускунчика. Містечко ще назвали селом вічного Різдва. Справді, взимку Зайфен виглядає як іграшкове різдвяне село з маленькими будиночками, припорошеними снігом та з вулицями, прикрашеними оригінальними ліхтариками. Але іграшковим містечко можна називати не тільки через свій вигляд, але й завдяки незліченним магазинчикам, в яких продаються всілякі різдвяні іграшки та прикраси з дерева. Ціни на них не маленькі, тому незліченні відвідувачі заходять до магазинів як до музею, щоб помилуватися дерев’яними штучками. Можливо хтось із туристів вразиться настільки, що зважиться на покупку одного з них.

Музей іграшок

Є у Зайфені і справжній музей іграшок. Радимо його відвідати. На вході відвідувачів зустрічає мініатюрна модель зимового містечка. У маленьких будиночках горять вогники. Стоять припорошені снігом ялинки. У музеї зібрано понад 5000 експонатів, які відбивають багаторічну історію промислу дерев’яної іграшки Зайфена. Частину експозиції займають фото майстрів, які стояли біля витоків промислу, виставлене обладнання, на якому вони працювали. Звичайно, центральне місце належить іграшкам. Усі вони створені руками. Іграшки зібрані в композиції, що відображають життя та побут мешканців Рудних гір. Є й механічні іграшки, які можна завести та подивитися, як вони працюють.

Дерев’яні іграшки відображають життя та побут мешканців Рудних гір того часу.

Нойгаузен. Музей «Лускунчика»

Але повернемося до «Лускунчика». Неподалік Зайфена розташоване ще одне примітне містечко — Нойхаузен. Там знайдете перший у Європі музей «Лускунчика». У музеї зібрано найбільшу колекцію з 30 країн світу. Колекцію кілька поколінь збирала родина Льошнер. Зараз один із нащадків родини продовжує сімейну традицію та люб’язно проводить екскурсії музеєм.

Різноманітність лускунчиків у музеї Нойхаузені вражає

Найменший експонат довжиною 5 мм, найбільший – 6 м і вагою 1 т, саме тому обидві іграшки занесені до книги Гіннесса. Багато лускунчиків не виконують свою основну функцію – колоти горіхи. Вони створені з декоративною метою та кардинально відрізняються від початкового образу. Іграшки зображають людей різних професій, відомих політиків, спортсменів та навіть тварин. Якщо ви хочете поринути у чудовий світ казок та чарівництва, відчути атмосферу Різдва, приїжджайте до містечка Зайфен. Але радимо вам збудувати свій маршрут так, щоб зазирнути в музей Лускунчика в Нойхаузені.

Каріна Томсінская. Фото Сергій Яшиш

 

Hier finden Sie uns auf Social-Media

Puppentheater “Buratino” bei Instagram Puppentheater “Buratino” bei Facebook Puppentheater “Buratino” bei Unigram (deutsch) Канал Театра кукол «Буратино» в Telegram (на русском)
 

Related posts