День матері: традиція та історія свята в Україні і Німеччині

У другу неділю травня традиційно в більшості країн світу святкують Міжнародний день матері. В 2023 році це буде 14 травня. 

Як і коли з’явилося це свято

Запропонувала заснувати таке свято американка Анна Джервіс ще 1908 року. Однак в той час подія не несла такого позитивного характеру, як сьогодні. На жаль, мати Анни померла передчасно, тому жінка хотіла, щоб діти мали окремий день, коли могли вшановувати своїх матерів.
Вона надсилала листи з ініціативою кілька років поспіль. І, врешті-решт, 1910 року  у штаті Вірджинія (США) почали офіційно святкувати День матері. Далі, крок за кроком, все більше штатів впроваджували це свято. Згодом американська традиція перейшла у інші країни світу. Наприклад, відразу післі Першої світової війни День матері почали святкувати у Швеції, Норвегії та кількох інших країнах Європи.

Як святкують День матері в Україні

В Україні День матері почали святкувати 1999 року. Мати в нашій країні з давніх-давен вважалася справжньою берегинею домашнього вогнища і саме тією людиною, до якої діти завжди приходять за добрим словом, порадою та допомогою. І, хоча офіційно День матері з’явився в Україні порівняно недавно, шанують її українці набагато довше. До прикладу, в Канаді українська діаспора почала вітати своїх матерів ще на початку XX століття (1928 року), а в західних регіонах Україні така ініціатива з’явилася через рік після цього.

В другу неділю травня у Львові традиційно влаштовували концерти, що були присвячені матерям. За радянської влади свято заборонили і так тривало дуже довго — аж до 1999 року. Цікавий факт: за часів Київської Русі і козаччини існувало свято — день Пречистої Діви Марії. Цього дня було прийнято вітати жінок, особливо матерів.

Сьогодні в День матері діти показують найріднішим людям свою повагу і любов. На її честь пишуть вірші, складають пісні, дарують подарунки і несуть букети свіжих квітів.

Як німці святкують День матері

Щорічно в другу неділю травня в Німеччині традиційно відзначається Muttertag – День матері. Головний посил свята – вшанування мам. День матері не є офіційним державним святом у Німеччині.

У цей день діти дарують мамам сувеніри, створені своїми руками, м’які іграшки, милі дрібнички, пишуть вірші і звичайно дарують квіти.

Помилитися з подарунком практично неможливо, адже найпоширеніший подарунок для будь-якої жінки – це квіти. У Німеччині на День матері прийнято дарувати букет з 12 троянд. На федеральному рівні затверджений закон, що дозволяє квітковим магазинам працювати у вихідний день. Для квітникарів він найвигідніший в році. Запаморочливі композиції, які вони складають до цієї дати, дивують і захоплюють. Кондитери також не залишаються в програші. Тістечка у формі сердечок, кекси і торти з написами «Улюблена матуся!» добре поєднуються з букетом.

Ще одна традиція в цей день – звільняти матусь від будь-якої домашньої роботи. Домашні справи розподіляються між домочадцями, а мама відправляється на прогулянку або на зустріч з друзями.

Отримати подарунок – неважливо, дорогий він чи ні – приємно, але набагато важливіше отримати увагу і добрі слова.

 

 

Джерело: tsn.ua, ukrainskagazeta.de
Фото: pixabay.com