Три дні на рік невеликий півострів на сході Дессау-Росслау перетворюється на “найметалевіше місце на землі” – острів FULL FORCE. Зі складом, який змусив прискорено битися серця 20 000 шанувальників металу, металкору і хардкору, Феррополіс з 23 по 25 червня знову став фестивальним оазисом.
FULL FORCE розпочався не без пригод з типової фестивальної погоди: +35 градусів за день до фестивалю раптово змінилися сильним затяжним дощем з вітром. Але це майже не завадило відвідувачам: у хід йшли найкреативніші рішення аж до саморобних дощовиків зі сміттєвих мішків. Фестиваль відкрили Samurai Pizza Cats – проект гітариста хедлайнерів Electric Callboy Даніеля Ханісса. Хлопці з Галле Annisokay виклалися на повну, висловивши респект усім, хто, незважаючи на зливу, прийшов на їхній концерт. Панки ZSK веселилися на пляжній сцені Medusa, скандуючи антифашистські гасла і піднявши величезні прапори з непристойними написами проти партії АдГ.
Німці Caliban, які вже 20 років у бізнесі, не розчарували наживо. Оскільки гурт співає, в основному, німецькою, знання текстів не було зайвим. Очікуваною для багатьох була Sylvaine – сольний музичний проект норвезької мультиінструменталістки Катрін Шепард.
Кілька гуртів довелося пропустити, щоб переодягнутися в сухе, зігрітися і морально та фізично підготуватися до виступу хедлайнерів Electric Callboy. Дощ перестав іти. Жартівники з Кастроп-Раукселя презентували хіти з нового альбому “Tekkno” із супутньою зміною костюмів і блискучою інтерлюдією Backstreet Boys та виконали свій новий сингл – цікаву варіацію електро-поп-хіта “Everytime We Touch”. У перервах хлопці базікали один з одним і натовпом на кумедному рурському діалекті. Кульмінацією став величезний феєрверк, запущений за сценою. І суб’єктивно, і об’єктивно цей концерт був найкращим на фестивалі: і з точки зору продуманої візуальної складової, і за якістю звуку, і за рівнем взаємодії з глядачами. П’ять балів!
Із дощу і в полум’я
У суботу дощ змінився палючим сонцем – класика жанру. Люди ховалися в тіні, на пляжі (великий плюс цієї фестивальної локації) і в довколишньому лісі. Дивитися концерти на сцені Medusa – дум- і дез-метал – можна було не виходячи з води. Порадував виступ німців Milking the Goatmachine: учасники гурту з екзотичною назвою були в козячих масках. Музиканти пожартували над натовпом, двічі почавши грати вигадану композицію. “Жарт, це несправжня пісня”, – повідомили вони. Там же, на пляжній сцені, викликав фурор довгоочікуваний виступ гурту Konvent, концерт яких було скасовано 2022 року.
Пізніше Hatebreed влаштували справжню хардкор-вечірку на головній сцені, а Sleep Token вразили прогресив-металом на сцені Hardbowl. Шанувальникам невеликих концертів припала до душі сцена Backyard, що відзначила торік прем’єру, – на деяких концертах були навіть 30 осіб, але це абсолютно нічого не свідчить про якість виступів артистів, серед яких були Bluthund, Vukovi і Paledusk. День завершився зачаровуючим виступом Gojira зі складними музичними пасажами і вражаючим візуальним шоу.
Одним з власних відкриттів FF-2023 стали Igorrr, який виступив на “Медузі”. На чолі проєкту стоїть француз Готьє Серре, який об’єднує незвичайні елементи, як-от брейккор, оперний вокал, звуки акордеону і дез-метал, створюючи сміливу й авангардну музику. Без будь-яких очікувань ми приєдналися до натовпу перед сценою і тут же були здивовані хитромудрою сумішшю електронної музики (на сцені стояв діджейський пульт) і балканського фолку. До цього приєдналися гітара й ударні та двоє вокалістів: гроул у чоловічому та оперний вокал у жіночому виконанні. Це було прекрасно.
На третій день музичне розмаїття додали електро-рокери Wargasm і Cytotoxin, а Skindred підкорили публіку своїм запальним виступом і гостьовою появою Джейкобі Шеддікса з Papa Roach. Самі Papa Roach завершили фестиваль феєрверком хітів зі своєї 30-річної історії існування, який привів усіх у захват.
У 2024 році фестиваль відбудеться з 21 по 23 червня. Перші імена вже відомі: Architects, Dropkick Murphys, Five Finger Death Punch, Bad Religion, Ice Nine Kills. Червень обіцяє бути спекотним!
Автор: Марія Князєва
Фото: Фелікс Йеніке
Прочитати статтю російською.